ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر

روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
فرهنگی و اجتماعی - مطالبی در خصوص تاریخچه روستا و آداب و رسوم مردم روستای قارلق
نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم مرداد ۱۳۹۲ توسط محمد نجفی |
چند روز پیش روستا بودم در یکی از کوچه های محله رحمان قالا یکی از هم ولایتی ها را دیدم از ایشان صاحب چند خانه اطراف را پرسیدم که یکی از آنها توجهم را جلب کرد. این خانه متعلق به مسن ترین فرد روستا آقای عباس بیگی حقی بود . از وی پرسیدم ایشان روستا هستند  گفتند بله ولی رفتند پائین روستا منزل یکی از بستگانشان ، حرکت کردم بسمت مسجد قدیمی روستا و از دور در نزدیکی بند مسجد ( مسجید گولی ) پیرمرد خمیده ای با عصا دیدم در حال رفتن به سمت مسجید گولی بود . پس از احوال پرسی و روبوسی ( ایشان با این سن زیاد ، بسیار با روحیه ، شاد ، خوش برخورد ، مرتب و تمیز بودند و بوی عطر خاصی می دادند که بسیار خوشایند بود ) و معرفی خودم سن ایشان را پرسیدم . گفتند حدودا 92 سال سن دارند ( آقای عباس حقی متولد سال1300 هستند.ایشان دارای چهار فرزند هستند.همینطور دارای27 نوه  29 نتیجه و 3 نبیره می باشند. لازم به ذکراست همسر ایشان در سال 1376 از دنیا رفته اند و از آن زمان تاکنون به تنهایی زندگی می کنند ). از ایشان پرسیدم از شما مسن تر هم در روستا هستند گفتند فکر نکنم . پس از گفتگوهای دیگر از وی اجازه گرفتم عکسی بگیرم گفتند اشکالی ندارد ولی اجازه بده قبراق و چابک بایستم ( قوی قبراق دروم ) و بعد چند عکس از ایشان گرفتم و از وی خدا حافظی نمودم تا عکس های دیگری از روستا برای وبلاگ تهیه کنم .

 امیدوارم ایشان سالیان سال بسلامتی عمر نمایند

محمد نجفی                                                                                                                                                              


آقای عباس بیگی حقی مسن ترین فرد روستا
نوشته شده در تاريخ سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ توسط محمد نجفی |
با درود  :

یکی از هم ولایتی ها گله مند بودند که چرا از محله آشاقو قلعه (محله پائین ) عکس کمتری در وبلاگ درج می شود . در این رابطه به ایشان علت را توضیح دادم . بنظر قصور از طرف ما بوده شاید شما هم با این مسئله مواجه بودید که شخصی شماره تلفن منزل شما را بخواهد و شما شماره تلفن منزلتان را ندانید. شاید چون من نیز از این محله بودم کمتر به این مسئله توجه داشتم با عرض پوزش از هم ولایتی های آشاقو قلعه در این بخش چند عکس از این محله تهیه کردم که تقدیمتان می گردد. امیدوارم این عکسها مورد پسندتان باشند .

با آرزوی شادی و بهروزی

محمد نجفیمحله آشاقو قالا


محله آشاقو قالا


محله آشاقو قالا


محله آشاقو قالا


محله آشاقو قالا


محله آشاقو قالا


نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

با درود هم ولایتی های عزیز :

از سری سندهای قدیمی که در وبلاگ قارلق ارائه می شود . سند حاضر مربوط است به یکصد سال گذشته ( چهاردم رجب سال 1336 هجری قمری ) که در این سند عمارتی در روستا از سوی مرحومه سیده بلقیس خانم ( حسینی ) به مرحوم حاجی آقا واگذار شده است . این عمارت در قبال دریافت پول رایج احمد شاه قاجار به خریدار واگذار گردیده است و در آن علاوه بر اثر انگشت سیده بلقیس خانم و مرحوم سید یحیی ، مهر دو نفر شاهد بر مبایعه نامه مشهود است . در این مبایعه نامه از مرحوم نگاهدار بعنوان مالک ملک مجاور این عمارت نیز نام برده شده است .

شایان ذکر است با ارائه این اسناد هیچ ادعائی برای نویسنده متصور نیست و هدف از ارائه آنها صرفا یادآوری لحظه ای از زندگی نیاکانمان می باشد . 

یادشان گرامی باد

محمد نجفی


سند مبایعه نامه عمارتی در یک صد سال گذشته روستای قارلقنوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم اسفند ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی | 
با عرض تسلیت مجدد به خانواده های نادری و بستگان ، در صورت دریافت اطلاعاتی از مراسم یاد بود شادروان فتح اله نادری آن را به اطلاع شما خواهیم رساند .
 روحشان شاد و يادشان بخير

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نهم اسفند ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |
با درود هم ولایتی های عزیز

در این قسمت سندی مربوط به حدودا 96 سال گذشته تقدیم شما عزیزان می شود . این سند شامل مبایعه نامه فروش زمینی از مراتع روستای ورگبار می باشد که در این سند بخشی از مراتع گشین معروف به سرچشمه از سوی شادروان کربلائی محمد حسن به شادروان حاجی آقا و شادروان احمد آقا از روستای قارلق واگذار شده است .

یاد آور می شود هدف از ارائه اسناد فوق هیچ گونه قصد و ادعائی بر این  سرزمین ها نیست و این زمین ها در سالهای سپری شده از سوی وراث گرامی این عزیزان مجددا به مردم خوب روستای ورگبار واگذار شده است و  ارائه این اسناد صرفا بمنظور یادآوری لحظه ای از زندگی گذشته گان می باشد.

با آرزوی شادی و مهر

محمد نجفی


سند مبایعه نامه زمین بین اهالی ورگبار و اهالی قارلق در  96 سال قبلدربند زیبای روستای ورگباردربند زیبای گشینمراتع گشین و ارتفاعات سالاندوزمرتع سرچشمه گشیننوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

با درود

یکی از هم ولایتی های خوبمان بنام محمد حسن اطلاعات تکمیلی از طایفه موسوی ها برای وبلاگ ارسال نموده بودند که ضمن قدردانی از ایشان ، در این بخش پس از تکمیل نمودار قبلی ، نمودار جدید شجرنامه موسوی ها مجددا تقدیم شما می گردد .

شایان ذکر است در اطلاعات تکمیلی اخیر نام نوه های آقای سید وجیه الله موسوی به نمودار اضافه شده که باکس های مربوطه کمی با قبل متفاوت ترسیم شده است .

خاطر نشان می سازد چنانچه نمودار و یا عکس های مورد علاقه شما در وبلاگ بدلیل ابعاد کوچک آن به وضوح قابل مشاهد نبود می توانید عکس ها و نمودار ها را کپی و در محیط کامپیوتر شخصی خود با کیفیت بهتر ملاحظه فرمائید .

با آرزوی شادی و بهروزی

محمد نجفی


 


.: Weblog Themes By PayamBlog :.