ابزار وبمستر

ابزار هدایت به بالای صفحه

اسلایدر

روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
فرهنگی و اجتماعی - مطالبی در خصوص تاریخچه روستا و آداب و رسوم مردم روستای قارلق
نوشته شده در تاريخ جمعه سیزدهم بهمن ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

درود هم ولایتی های عزیز

مدتی پیش یکی از هم ولایتی ها در ارسال دیدگاهشان آرزو نموده بودند که به روستای قارلق گاز رسانی شود . ما هم قول داده بودیم در این خصوص مطلبی تهیه و تقدیمتان نمائیم .

همانطوریکه می دانید کشور ما در دنیا در زمینه مخازن گاز رتبه دوم تا سوم را دارد . علاوه بر این کشور ما دارای منابع نفت است که سالیانه میلیاردها دلار درآمد داشته که نسبت به سایر کشورها از نظر درآمد جزو کشورهای ثروتمند جهان قرار می گیریم . متاسفانه پس از سالها درآمد سرشار از نفت همچنان روستاهائی چون روستای ما در اثر فقر و محرومیت در حال نابودیست . چرا ؟ چون قوانین به شکلیست که باعث تشدید این محرومیت ها می شود . بطور مثال فرض بگیرید دهیار روستا پیگیر گاز برای روستا باشد. اولین قانون این است که روستای شما فاقد جمعیت کافی می باشد . خوب اگر روستای شما جمعیت کافی داشته باشد . قانون دیگری است که می گوید صرفا به روستاهائی که در فاصله کمتر از 15 کیلومتر خط لوله اصلی گاز قرار داشته باشند گاز رسانی می شود .

 

البته این قوانین بازدارنده برای همه نیست . کافیست در ارگانها نفوذ داشته باشید و یا مسئولی و مقامات عالی رتبه ای از این ناحیه باشند ، همه مسائل برای آن منطقه حل می شود . اگر نماینده مجلس و یا مقام دولتی مهمی از منطقه ما بود شاید مسئله حل می شد . متاسفانه رفع محرومیت ها نیز بر اساس ضابطه نیست و رابطه بیشتر در آن حاکم است . شاید در سردترین روستای کشورهای اروپائی شما اظهار نمائید زادگاه من جزو سردترین نقاط کشورتان است بطوریکه حتی نام روستایتان از سرد و پر برف بودن اقتباس شده است و کشورتان مقام دوم تا سوم گاز و مقام چهارم نقت جهان را دارد. برای آنها قابل درک و هضم نباشد . اما متاسفانه این واقعیت است که سالهاست روستای ما از منابع و ثروت کشور محروم است . حتی پس از سی و سه سال انقلاب که انقلاب محرومان نام گرفت و هدف اصلی محرومیت زدائی و رسیدگی به محرومان بود در این رابطه کارنامه درخشانی نداشته است .

حال که گرفتن امکانات و امتیاز ها در کشو ما از دولت ها بر اساس رابطه و نفوذ است . آیا فرد یا افرادی از منطقه کوهپایه نوبران ساوه وجود ندارد که در رفع محرومیت این ناحیه را کمک نماید ؟

عاجزانه از همه کسانی که رگ و ریشه ای از روستاهای کوهپایه ای بخش نوبران ( سامان ، آقداش ، قارلق ، قرمزین ، ورگبار ، شاه باقی ، قلعه گوزل دره ، مقصود آباد و ... ) دارند تقاضا داریم در پیشرفت زادگاه پدران و مادران خود دریغ نکنند و هر توان و نفوذی دارند به این منطقه محروم و مردم خوب این ناحیه کمک و یاری نمایند .

با آرزوی مهر

محمد نجفی

 

بدون شرح

 

 

بدون شرح

 

بدون شرح

 

 

بدون شرح

 

 

بدون شرح
 
از آقای علی محمد قارلقی در ارسال عکس های زیبای روستایمان سپاسگزاریم .

 

 

نوشته شده در تاريخ جمعه ششم بهمن ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

هم ولایتی های عزیز در این بخش تعدادی عکس از چشم انداز روستا  تقدیم شما می شود . هر چند این عکسها از بهار روستاست ولی در این زمستان سرد تماشای آنها خالی از لطف نیست. همانطوریکه تماشای عکسهای زمستان در فصول دیگر دلچسب است .

امیدوارم شما هم از این عکس ها لذت ببرید .

با آرزوی شادی و بهروزی

محمد نجفیبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرح
بدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرح
بدون شرحنوشته شده در تاريخ شنبه سی ام دی ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

کرمان ( یونگ اَگیرَن )  به زبان ترکی روستای قارلق و روستاهای منطقه همان دوک نخ ریسی می باشد .  یکی از شغل هایی که  مختص زنان روستا می باشد که متاسفانه بدلیل مهاجرت و تغییر نیازها درحال نابودیست و یا در بعضی روستاهای منطقه کاملا از بین رفته است . کرمان یا دوک نخریسی وسیله ای برای ریسیدن پشم گوسفندان بود و برای تبدیل پشم به نخ صاف جهت بافتن فرش ، جوراب و ... بکار می رفت (خاطر نشان می سازد نویسنده وجه تسمیه کرمان را برای این وسیله پیدا ننمود و اینکه چرا این وسیله را کرمان گفته اند نامشخص است و دیگر اینکه کرمان واژه ای ترکی است و با شهر کرمان فقط تشابه لفظی دارد ) .

کرمان شامل یک میله ( 15 تا 20 سانتی متر ) و دو پره بود که بیشتر از چوب درست می کردند . دو پره همچون برگ های گل ، عمود برهم قرار می گرفت و میله از مرکز پره ها که دارای سوراخی بود مهار می شد بطوریکه یک سوم آن در پائین و دو سوم آن بالای پره ها قرار میگرفت .

زنان روستا در طول فصل بهار ، تابستان و پائیز پس از شستن و خشک نمودن پشم گوسفندان در کنار حیاط  ، سکوی در ورودی خانه ها ( مصطبه ها ) و مکانهای عمومی که پاتوق بود می نشستند و ضمن صحبت کردن به ریسیدن پشم ها مشغول می شدند . آنها پشم را دور دست راست  و یا زیر بغل نگه میداشتند و با دست دیگر ضمن به چرخش درآوردن کرمان ، پشم را بین انگشتان شست و سبابه می‌تاباندند و همزمان با آن انگشتان دو دست پشم را کشش میداد تا توده پشم به نخ تبدیل می شد .

پس از ماهه ها تلاش و ریسیدن کلی پشم نخ ها بشکل کلاف درست می شد و اواخر بهار برای بافتن قالی و در پائیز برای بافتن جوراب گرم پشمی برای زمستان بسیار سرد استفاده می شد .

یادش بخیر شاید کسانی باشند که لدت داشتن یکی از آن جوراب های پشمی گرم را که مادر یا مادر بزرگ بعنوان هدیه می دادند بیاد بیاورند .

 با آرزوی شادی و مهر

 محمد نجفی


  

کرمان یا دوک نخ ریسیبدون شرحبدون شرحنقش و نگار قالی روستای ما که کلافهای آن بوسیله کرمان تهیه شده است


منبع عکس اول : خبرگزاری مهر                                                                    

نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

هم ولایتی های عزیز

بر اساس آخرین پیش بینی هواشناسی ایستگاه امامزاده صالح قارلق روزهای آخر هفته بخصوص روز آدینه برودت و سرمای هوا افزایش خواهد داشت و تا 17 درجه زیر صفر می رسد . تمنا داریم در این روز از مسافرت غیر ضروری به روستا پرهیز فرمائید و اگر قصد مسافرت به روستا را دارید پیش بینی وسایل و تجهیزات گرمایشی واجب است . ضروریست قبل از سفر به روستا از آخرین پیش بینی هواشناسی روستا که نشانی آن در پیوندهای روزانه وبلاگ آمده است اطلاع حاصل فرمائید .

 از همکاری و تلاش آقای علی محمد قارلقی در تهیه و ارسال عکس های زیبای زمستان روستایمان سپاسگزاریم .

با آروزی شادی و بهروزی

محمد نجفی

  


دربند و ارتفاعات کوه سالاندوز قارلق زمستان زیبای یوخارو قالا  ( محله قلعه بالائی)بخشی از محله یوخارو قالا و محله رحمان قالاچشم انداز رحمان قالا ( رحمان قلعه )نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

با درود خدمت هم ولایتی های عزیز

بنابر پیش بینی هواشناسی ایستگاه امامزاده صالح قارلق تا آخر هفته برودت و سرمای هوا افزایش خواهد داشت و تا هفت درجه زیر صفر می رسد . چنانچه در این روزها قصد سفر به روستا را دارید ضروری است وسایل و تجهیزات گرمایشی بهمراه خود داشته باشید . قبل از سفر به روستا می توانید از پیش بینی آب و هوای روستا که نشانی آن در پیوندهای روزانه وبلاگ آمده است اطلاع کسب کنید .

  

زمستان زیبای ارتفاعات کوه سالاندوز قارلقدربند و ارتفاعات کوه سالاندوز قارلق زمستان زیبای یوخارو قالا  ( محله قلعه بالائی)بخشی از یوخارو قالا و منظره در بند قارلقچشم انداز رحمان قالا ( رحمان قلعه )خانه ساده و زیبای روستا


 از آقای علی محمد قارلقی نیز در خصوص ارسال عکسهای بسیار زیبا از زمستان روستا قدردانی میکنم .

با آروزی سفر و خاطره های خوش

محمد نجفی


نوشته شده در تاريخ شنبه دوم دی ۱۳۹۱ توسط محمد نجفی |

در پی آن بودم چه مطلبی را برای شما عزیزان تدارک و تهیه ببینم . با مراجعه به آشیو عکس های وبلاگ بهترین موضوع را کوچه های قارلق یافتم . کوچه هائی که پر است از خاطرهای تلخ و شیرین نسل گذشته و پدران و مادران نسل حاضر ، نسلی که شاید در این روستا بدنیا نیامده اند ولی حسی از طرف پدر یا مادر خود از این کوچه ها به ایشان منتقل شده و می شود . خاطراتی که هنگام عبور از این کوچه ها (حتی اگر در اثر کوتاهی ما در حال نابودیست ) بزرگان برای ما تعریف می کنند. کوچه هائی که پدران و مادران ما در دوران کودکی در آن بازی کودکانه می کردند و نوجوانی و جوانی خود را در این کوچه ها سپری نمودند و پر است از تاریخچه و فرهنگ اصیل روستائی ما که لازم است با جمع آوری و ثبت آنها ، این فرهنگ ها و خاطرها به فراموشی سپرده نشود.

 از هم ولایتی ها تقاضا دارم هر خاطره و عکسی در این خصوص دارند برای ثبت و درج آن در وبلاگ برای ما ارسال فرمایند .

با آرزوی شادی و مهر

محمد نجفیچشم انداز روستا از بلندی دولایوبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرح.: Weblog Themes By PayamBlog :.