ابزار وبمستر

اسلایدر

روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
روستای قارلق از توابع نوبران ساوه
فرهنگی و اجتماعی - مطالبی در خصوص تاریخچه روستا و آداب و رسوم مردم روستای قارلق
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفدهم دی 1391 توسط محمد نجفی |

هم ولایتی های عزیز

بر اساس آخرین پیش بینی هواشناسی ایستگاه امامزاده صالح قارلق روزهای آخر هفته بخصوص روز آدینه برودت و سرمای هوا افزایش خواهد داشت و تا 17 درجه زیر صفر می رسد . تمنا داریم در این روز از مسافرت غیر ضروری به روستا پرهیز فرمائید و اگر قصد مسافرت به روستا را دارید پیش بینی وسایل و تجهیزات گرمایشی واجب است . ضروریست قبل از سفر به روستا از آخرین پیش بینی هواشناسی روستا که نشانی آن در پیوندهای روزانه وبلاگ آمده است اطلاع حاصل فرمائید .

 از همکاری و تلاش آقای علی محمد قارلقی در تهیه و ارسال عکس های زیبای زمستان روستایمان سپاسگزاریم .

با آروزی شادی و بهروزی

محمد نجفی

  


دربند و ارتفاعات کوه سالاندوز قارلق زمستان زیبای یوخارو قالا  ( محله قلعه بالائی)بخشی از محله یوخارو قالا و محله رحمان قالاچشم انداز رحمان قالا ( رحمان قلعه )نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم دی 1391 توسط محمد نجفی |

با درود خدمت هم ولایتی های عزیز

بنابر پیش بینی هواشناسی ایستگاه امامزاده صالح قارلق تا آخر هفته برودت و سرمای هوا افزایش خواهد داشت و تا هفت درجه زیر صفر می رسد . چنانچه در این روزها قصد سفر به روستا را دارید ضروری است وسایل و تجهیزات گرمایشی بهمراه خود داشته باشید . قبل از سفر به روستا می توانید از پیش بینی آب و هوای روستا که نشانی آن در پیوندهای روزانه وبلاگ آمده است اطلاع کسب کنید .

  

زمستان زیبای ارتفاعات کوه سالاندوز قارلقدربند و ارتفاعات کوه سالاندوز قارلق زمستان زیبای یوخارو قالا  ( محله قلعه بالائی)بخشی از یوخارو قالا و منظره در بند قارلقچشم انداز رحمان قالا ( رحمان قلعه )خانه ساده و زیبای روستا


 از آقای علی محمد قارلقی نیز در خصوص ارسال عکسهای بسیار زیبا از زمستان روستا قدردانی میکنم .

با آروزی سفر و خاطره های خوش

محمد نجفی


نوشته شده در تاريخ شنبه دوم دی 1391 توسط محمد نجفی |

در پی آن بودم چه مطلبی را برای شما عزیزان تدارک و تهیه ببینم . با مراجعه به آشیو عکس های وبلاگ بهترین موضوع را کوچه های قارلق یافتم . کوچه هائی که پر است از خاطرهای تلخ و شیرین نسل گذشته و پدران و مادران نسل حاضر ، نسلی که شاید در این روستا بدنیا نیامده اند ولی حسی از طرف پدر یا مادر خود از این کوچه ها به ایشان منتقل شده و می شود . خاطراتی که هنگام عبور از این کوچه ها (حتی اگر در اثر کوتاهی ما در حال نابودیست ) بزرگان برای ما تعریف می کنند. کوچه هائی که پدران و مادران ما در دوران کودکی در آن بازی کودکانه می کردند و نوجوانی و جوانی خود را در این کوچه ها سپری نمودند و پر است از تاریخچه و فرهنگ اصیل روستائی ما که لازم است با جمع آوری و ثبت آنها ، این فرهنگ ها و خاطرها به فراموشی سپرده نشود.

 از هم ولایتی ها تقاضا دارم هر خاطره و عکسی در این خصوص دارند برای ثبت و درج آن در وبلاگ برای ما ارسال فرمایند .

با آرزوی شادی و مهر

محمد نجفیچشم انداز روستا از بلندی دولایوبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحبدون شرحنوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم آذر 1391 توسط محمد نجفی |
درود بر هم ولایتی های گرامی :
پیشاپیش شب یلدا را به شما و خانواده های گرامی شادباش عرض
 می کنم. روی آدرس زیر کلیک کنید و لذت ببرید.
پاینده ایران - شاد باشید

نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم آذر 1391 توسط محمد نجفی |
تا چند دهه گذشته در روستاها شغلی وجود داشت که امروز از فهرست شغلها حذف شده است . شغلی بنام چینی بند زن ( آنکه کاسه و بشقاب را پیوند دهد) یا چیلونگر که ظروف شکسته چینی را به هم بند می زد ( شایان ذکر است که در تعدادی از فرهنگ لغتها چیلینگر ، چیلانگر و چیلونگر به کسی گفته می شود که افزار آهنین کوچک همانند قفل کلید ، چفت ، میخ ، زنجیر و تسمه های کوچک می ساخت) .

چینی بند زن ها یا چیلونگرها در منطقه ما بصورت دوره گرد بودند و در فصل تابستان بصورت دوره ای به روستا می آمدند و در محل های خاصی از روستا به مدت معینی اطراق می نمودند و به کار چینی بند زنی می پرداختند .

در گذشته بخش عمده ای از ظروف منازل بخصوص در روستا ها همانند کاسه ، بشقاب ، قوری و ... از جنس چینی بود . این چینی ها به تلنگری بند بود و در اثر ضریه می شکست . زنان خانه در طول سال تکه های شکسته چینی را تا آمدن چینی بند زن نگه می داشتند . چینی بند زن هر سال در روز مشخصی به روستا می آمد و در مدت کوتاهی اهالی متوجه محل حضور وی که ممکن بود اندکی نسبت به سال گذشته تغییر نماید می شدند و ظروف چینی را برای ترمیم به نزد چینی بند زن می آوردند . ابزارکار چینی بند زن بسیار ساده بود و شامل جعبه یا همان میزکار ، مته ، کمان کوچک ( ابزار محرک و چرخاندن سرمته ) ، چسب مخصوص ، تسمه های بسیار باریک و ظریف می شد .

چینی بند زن ، چینی های شکسته را تحویل می گرفت و به مرور یک به یک با کمان و مته محل های مورد نظرش را سوراخ می کرد و تکه های شکسته را با چسب بخصوص چینی می چسباند و با بندهای کوچک فلزی (تسمه های فلزی باریک) ظروف را به هم وصل می کرد . پس از ترمیم هر یک از ظروف  به ازای دسترنج آن مقداری گردو ، بادام  ، گندم و یا پول دریافت می کرد . اقامت چینی بند زن در روستا بستگی به تعداد چینیهای شکسته اهالی داشت و معمولا پس از سپری شدن ده تا پانزده روز روستا را برای کار در دیگر روستای همجوار ترک می کرد . از این لحظه به بعد چنانچه ظرف چینی خانواده ای می شکست بایستی تا سال بعد تکه های شکسته را برای ترمیم نگه می داشتند و از استفاده آن محروم بودند .

نسل های قبل از من بخوبی این خاطره ها را بیاد دارند اما من فقط یک مورد از نزدیک موفق به دیدن این چینی بند زنها در روستا شدم و این شغل نیز همچون شغلهای دیگر در روستا ها بدلیل مهاجرت و نیز پیشرفت کمی و کیفی وسایل و عدم نیاز به ترمیم مجدد آن متاسفانه از فهرست مشاغل حذف شد.

با آرزوی شادی و بهروزی

محمد نجفیچشم انداز روستا از ارتفاعات دولایوچشم انداز روستا از ارتفاعات دولایوکاروانسرا دامو ( پشت بام کاروانسرا ) یکی از پاطوقهای چینی بند زنهای دوره گردمسجد گولی ( بند مسجد ) یکی از پاطوقهای چینی بند زنهای دوره گردیوخارو قالا ( محله قلعه بالائی ) یکی از پاطوقهای چینی بند زنهای دوره گردرحمان قالا ( محله رحمان قلعه ) یکی از پاطوقهای چینی بند زنهای دوره گردرحمان قالا گولی ( بند محله رحمان قلعه ) یکی از پاطوقهای چینی بند زنهای دوره گردنوشته شده در تاريخ چهارشنبه پانزدهم آذر 1391 توسط محمد نجفی |

هم ولایتی های عزیز بیاد دارید اول مهر امسال مطلبی تحت عنوان "سال تحصیلی 1391" در خصوص شروع سال تحصیلی در مدرسه روستایمان داشتیم و در آن اشاره ای به اسف بار بود شرایط و امکانات تنها کلاس درس که در آن 5 پایه تحصیلی همزمان با تنها معلم اداره می شود داشتیم و از امکانات گرمایش در زمستان سخت روستا که تنها یک والور بود صحبت کردیم شاید بهتر است آن چند سطر لز این مطلب را کمی با هم مرور کنیم .

"سال تحصیلی 1391 همه پایه های ابتدائی در تنها اطاق عاریه در روستای قارلق همچنان با محرومیت آغاز شد . متاسفانه علیرغم ادعاهای پیشرفت کشور همچنان محرومیت در روستاهائی چون روستای ما ادامه دارد . کشوری که پر است از منابع و ثروت نفت . سالهاست نفت آن با قیمت بشکه ای بالای 100 دلاز فروخته می شود .

بچه های قارلق جشن سال تحصلی 1391 بر شما مبارک . بچه ها مواظب باشید در زمستان سخت و سرد قارلق با تنها والور گرمایش دچار حادثه آتش سوزی همچون بچه های روستای درود زن مرودشت در استان فارس نشوید ".

حال به خبر خبرگزاری مهر که امروز در رابطه با آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین آباد پیرانشهر منتشر شده توجه فرمائید. خاطر نشان می سازد بمنظور پایداری وبلاگ از انعکاس نظر و دیدگاه های کاربران سایت فرارو که این خبر در آن درج شده است معذوریم .
حریق بخاری نفتی در کلاس درس یک دبستان دخترانه منجر به سوختگی 31 دانش آموز این دبستان شد.

 

به گزارش مهر، سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر امروز ضمن اعلام خبر آتش سوزی در کلاس درس دبستانهای دخترانه روستای شین آباد پیرانشهر، گفت: 31 مجروح این حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند.

حسین درخشان اظهار داشت: ساعت 8:25 دقیقه امروز امدادگران سازمان امداد و نجات در جریان آتش سوزی در دبستان دخترانه انقلاب اسلامی روستای شین آباد پیرانشهر از توابع استان آذربایجان غربی قرار گرفتند. بلافاصله سه تیم امداد به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: بررسیهای اولیه مشخص شد حریق در یکی از کلاسهای دبستان با 37 دانش آموز رخ داده است که امدادگران توانستند تمامی دانش آموزان را از میان دود و آتش نجات دهند.

به گفته سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر در این حادثه 31 دانش آموز دچار سوختگی شدند که 3 نفر از آنها توسط هلال احمر و بقیه توسط عوامل اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.
درخشان در مورد علت آتش سوزی نیز گفت: این آتش سوزی به علت حریق بخاری نفتی در کلاس درس رخ داده است. عکس های خبرگزاری "کردپرس" از این حادثه را در زیر می بینید

.


منبع: خبرگزاری مهربا تکرار این چنین حوادثی که نتیجه بی مسئولیتی ها ست باید مجددا گفت ٰ بچه ها مواظب باشید در زمستان سخت و سرد روستای قارلق با تنها والور گرمایش ٰ دچار حادثه آتش سوزی همچون بچه های روستای درود زن مرودشت در استان فارس ، آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه روستای شین آباد پیرانشهر و ...  نشوید .
با آرزوی سلامتی
محمد نجفی

.: Weblog Themes By PayamBlog :.